uz-logo-pion-2.png

Wyjazd – po kolei

Przyjęcie do uczelni zagranicznej

Studenci zakwalifikowani na wyjazd przygotowują dokumenty aplikacyjne do uczelni partnerskiej. Dokumenty powinny być pobrane ze strony uczelni partnerskiej i powinny zawierać m.in.:

  • dokument aplikacyjny
  • Online Learning Agreement (lub papierowa wersja LA dla uczelni spoza EWP)
  • inne dokumenty wymagane przez uczelnię partnerską.

Jeśli uczelnia partnerska wymaga dostarczenia dokumentów aplikacyjnych w wersji elektronicznej, student wypełnia zgłoszenie zgodnie z instrukcjami i wysyła ww. dokumenty drogą elektroniczną w terminie zgodnym z wymaganiami ww. uczelni dla aplikacji na dany semestr studiów. W zależności od wymagań poszczególnych uczelni dokumenty mogą zostać przesłane pocztą elektroniczną lub za pośrednictwem systemu online uczelni partnerskiej. Odpowiedzialność za dotrzymanie terminu składania dokumentów w uczelni partnerskiej leży po stronie studenta. Wysyłając skany dokumentów do uczelni partnerskiej student jest zobowiązany dostarczyć oryginały dokumentów do DWZ UZ.

Student powinien również zapoznać się z zasadami zakwaterowania na uczelni przyjmującej.

Termin wysłania dokumentów uzależniony jest od uczelni partnerskiej, dlatego wcześniej należy zapoznać się z warunkami przyjęcia w ramach programu Erasmus+ (termin nadsyłania najczęściej publikowany jest na stronie internetowej uczelni partnerskiej).

Na podstawie listu akceptującego (lub innej pisemnej informacji) wystosowanego przez uczelnię przyjmującą student podpisuje umowę na wyjazd w ramach programu Erasmus+.

W przypadku wyjazdu na praktyki konieczna jest pisemna zgoda na przyjęcie studenta na praktyki, która daje podstawy do wystawienia umowy na wyjazd w ramach programu Erasmus+.


Podpisanie umowy finansowej

Wyjazd na studia i praktyki realizowany jest na podstawie umowy finansowej pomiędzy wyjeżdżającym a uczelnią.  Jednak przed jej podpisaniem należy dostarczyć wymagane informacje i podjąć działania przygotowujące wyjazd.

Pobierz check list!


Rachunek bankowy

Stypendium Programu Erasmus+ wypłacane jest w całości w walucie EUR na indywidualny rachunek bankowy wyjeżdżającego. Informację na temat rachunku bankowego dostarcza się do DWZ mailowo na załączonym formularzu.


Ubezpieczenie

Student wyjeżdżający za granicę zobowiązany jest posiadać ubezpieczenie zdrowotne na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). 

Studenci muszą  również posiadać dodatkowe ubezpieczenie –  NNW za granicą (wyjazd na studia i praktykę) oraz OC za granicą (w przypadku wyjazdu na praktykę). Mogą one być zapewnione np. kartami EURO 26, ISIC, Planeta Młodych, lub polisą u dowolnego ubezpieczyciela.


Umowa/wypłata stypendium

Umowa ze studentem podpisywana jest na ok. 2-3 tygodnie przed wyjazdem na podstawie wymaganych dokumentów. Każdy wyjeżdżający otrzymuje informację o terminie wystawienia umowy. Przy jej podpisaniu należy okazać się posiadanymi ubezpieczeniami.

Uczelnia gwarantuje studentom wyjeżdżającym stypendium na okres 5 mies. w przypadku wyjazdu na studia i 3 mies. w przypadku wyjazdu na praktykę.

Przedłużony okres pobytu będzie dofinansowany tylko w przypadku dostępności środków na wypłatę stypendium.


Testy językowe i kursy językowe na platformie OLS – szczegóły tutaj


Zmiany do Learning Agreement

Student przebywający za granicą w terminie do 1 miesiąca od momentu przyjazdu może dokonać zmian do wcześniej określonego Online Learning Agreement. Zmiany przed ich wprowadzeniem muszą być skonsultowane z wydziałowym koordynatorem Erasmus+ UZ.


Przedłużenie pobytu

Student przebywający na wymianie ma prawo do przedłużenia pobytu na semestr letni pod następującymi warunkami:

  • zgłosi chęć jego przedłużenia co najmniej na miesiąc przed upływem terminu zakończenia pobytu określonego umową
  • uzyska zgodę koordynatora wydziałowego i dziekana na formularzu
  • przygotuje Learning Agreement na kolejny semestr
  • podpisze aneks do umowy.

Na przedłużony okres pobytu uczelnia nie gwarantuje stypendium.


Rozliczenie wyjazdu

Do rozliczenia wyjazdu należy:

  • dostarczyć do DWZ Wykaz Zaliczeń (Transcript of Records) wystawiony przez uczelnię/instytucję przyjmującą (lub formularz After mobility). Dokument musi zawierać daty wskazujące na okres pobytu, lub można dodatkowo dostarczyć certyfikat pobytu. Stypendium Programu Erasmus rozliczane jest z dokładnością do 1 dnia. Pobyt krótszy niż zakontraktowany w umowie oznaczać będzie zwrot części stypendium. Pobyt dłuższy, ale nie zrealizowany w ramach aneksu do umowy,  nie będzie dofinansowany. 
  • wypełnić raport uczestnika programu Erasmus+ (po zakończeniu pobytu student otrzymuje link do raportu z zewnętrznej platformy)
  • Dokumenty potwierdzające uzyskane osiągnięcia i oceny są przez DWZ  przekazywane do koordynatora wydziałowego, który przekazuje je do Dziekanatu. 
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18